

PROJEKTOVANJE NAMEŠTAJA I PROIZVODA OD DRVETA: REALIZACIJE/J. Matić
Opis
мр Јелена Матић, дипл. диз. / дипл. инж.
ПРОЈЕКТОВАЊЕ НАМЕШТАЈА И ПРОИЗВОДА ОД ДРВЕТА ‒ РЕАЛИЗАЦИЈЕ
Издавач
Универзитет у Београду
Шумарски факултет
Кнеза Вишеслава 1, Београд
За издавача
проф. др Ратко Ристић
Рецензенти
проф. др Здравко Поповић
проф. Ранко Бочина
Лекторисала
Сања Огњановић
Превео на енглески језик
Урош Витас
Технички уредила
Јелена Матић
Насловна страна
Столица BOOMERANG
Тираж
500
Штампа
Планета принт,
Рузвелтова 10, Београд
ISBN 978-86-7299-276-2
Објављивање одобрено од стране Наставно-научног већа Шумарског факултета (бр. 01-2/100 27.06.2018.)
Сва права копирања, умножавања и прештампавања задржава аутор
............................... садржај
предговор |006
увод |008
пројекти |014
радионице |136
изложбе |150
праксe |176
награде |186
поговор |214
захвалност |218
извори фотографија |218
индекс |220
о аутору |231
------------------------------------- предговор
„Ако чујем, заборавићу. Ако видим, запамтићу. Ако урадим, разумећу.“
Конфучије
Пред вама је својеврстан увид у најзначајније остварене пројекте и резултате наставног и ваннаставног рада у оквиру уже научне односно стручно-уметничке области Обликовање производа од дрвета, на студијском програму Технологије, менаџмент и пројектовање намештаја и производа од дрвета (ТМП) Шумарског факултета у Београду.
Обухваћен је период 2004-2017 године током кога је имплементиран нови наставни програм на ТМП одсеку, а који је омогућио стручно усмеравање студената после одслушане друге године основних студија ‒ ка технологијама, менаџменту или пројектовању намештаја и производа од дрвета, сходно њиховом интересовању и могућностима. За оне који су се определили за Усмерење за пројектовање намештаја и ентеријера, настава је извођена кроз предмете: Дизајн, Пројектовање намештаја, Пројектовање елемената за опремање ентеријера, Организација простора и Пројектовање ентеријера, а на мастер нивоу кроз: Обликовање производа од дрвета, Опремање ентеријера и Историју дизајна намештаја.
Главни иницијатор увођења нових наставних садржаја био је Проф. др Душан Скакић, сада редовни професор у пензији, који је имао јасну визију да су привреди неопходни стручњаци са јаком техничком подлогом који би уједно развијали и стварали нове концепте у индустрији намештаја. Тако је и циљ новоформираног Усмерења за пројектовање намештаја и ентеријера био образовање новог профила дипломаца, оспособљених да квалитетно и професионално одговоре на савремене потребе тржишта и друштва ‒ обављајући задатке од идејног решења, пројектовања и развоја одрживо обликованих производа у индустријском окружењу, преко њихове реализације и промоције. Стога су будући дипломци пролазили кроз основе обликовања и обимну техничко-технолошку припрему, а најпосвећенији, и кроз ваннаставне активности, уз могућност да у реалним условима материјализују своје идеје. Тимски, у сталној комуникацији са индустријом, тржиштем и креативним окружењем, студенти су стицали неопходне вештине и знања од изузетне важности за будући рад. Вишегодишњим прегалаштвом на основама модерног стваралаштва и одрживог обликовања, успешно је реализован велики број комада намештаја и елемената ентеријера, који су излагани у земљи и иностранству, објављивани и награђивани, а поједини уврштени и у производни асортиман угледних компанија.
Како у образовању у области пројектовања намештаја и производа од дрвета идеје најчешће остају у облику цртежа (идејних пројеката), овом књигом се посебно указује на значај рада на њиховој материјализацији, па отуда „реализације“ у наслову. Резултати (награде, радионице, праксе, изложбе) су наведени таксативно и хронолошки. У поглављу Пројекти, издвојене су најзначајније референце изабраних радова (награде, иностране изложбе и публикације у монографијама), а због обима морали су изостати наводи излагања на домаћој сцени (самосталне и колективне изложбе), објаве у домаћим и иностраним стручним часописима, као и ТВ емисије и репортаже.
Имајући у виду велики допринос студената за успешност овог студијског програма, сматрам да је драгоцено за ово издање да се чује и њихова „реч“, те ми је стога изузетно драго да је Урош Витас прихватио да у њихово име напише уводни текст.
Искрено се надам да ће ова књига приближити наш рад и начин размишљања, али и инспирисати на стваралаштво из области Пројектовања намештаја и производа од дрвета.
Јелена Матић